TCMB Başkanı Fatih Karahan, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekilleriyle ilk kez bir araya geldi. Karahan, sıkı para politikasının talebi dengeleyeceğini ve enflasyonu belirlenen ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için gerekli adımları atacaklarını ifade etti. Karahan, yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 38 olarak belirtti.

Karahan'ın milletvekillerine yaptığı sunumdan öne çıkanlar şu şekilde:

  • Toplamda 1,5 trilyon TL'nin üzerinde likidite çektik, bunun 550 milyar TL'si ek olarak piyasaya sağlandı.
  • Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimlerine daha dikkatli yaklaşacakları beklentisi güçleniyor.
  • İkinci yarıda iç talepte zayıflama öngörüyoruz ve cari dengenin iyileşmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz.
  • Enflasyon görünümünde kalıcı kötüleşmeye izin vermeyeceğiz; özellikle kırmızı et ve gıda fiyatlarındaki artışların lokanta-otel fiyatlarını olumsuz etkilediğini belirtmek isterim.
  • Enflasyon hedeflerine ulaşılana kadar sıkı para politikasını sürdürme konusunda kararlıyız, enflasyon göstergeleri ana eğilimde düşüş yaşamaya başlıyor.cinde, enflasyonu belirlenen ana hedeflerle uyumlu şekilde azaltmak için gerekli adımları atacağız.

Karahan, Merkez Bankası rezervleri konusunda henüz resmi olmayan verilere göre, swap hariç net rezervlerin geçtiğimiz hafta pozitife dönüştüğünü belirtti.

Aynı şekilde, enflasyonun mayısta olumsuz baz etkisiyle zirveye ulaştığını ve bu durumun geçiş döneminin sonuna yaklaşıldığını gösterdiğini ifade etti.

ATM'lerde yeni süreç başladı ATM'lerde yeni süreç başladı

Gelecek dönemde enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşüşe geçeceği öngörüsünde bulundu.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, sıkı para politikasının devam edeceğini vurguladı.

Haziran ayından itibaren yaşanacak dezenflasyon sürecinde, enflasyonun belirlenen ana hedeflerle uyumlu şekilde azaltılması için gerekli adımların atılacağını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı