Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 27 Haziran 2024 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında faizi yüzde 50’de sabit tuttu. 

FAİZ KARARI TEKRARDAN SABİT TUTULDU
Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığı belirtilen duyuruda, yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte yavaşladığını teyit ettiği aktarıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haziran ayı faiz kararına dair şu ifadeler kullanıldı:

"Parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini göz önünde bulundurduk. Politika faizinin sabit tutulması kararı daha iyi bir sonuç verecektir. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşumuz yinelenmiştir. Aylık bazda enflasyon düşüşe uğrayana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına düşene kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı

TCMB, internet sitesinden yaptığı duyuruda gelecek iki PPK toplantısının tarihlerinin değiştiğini bildirdi. Para Politikası Kurulu toplantıları 23 Temmuz ve 20 Ağustos olarak değişikliğe uğradı.

Editör: Oğuz Bahadır