EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası son 16 turunda karşı karşıya gelen Avusturya-Türkiye milli takımlarında Türk oyuncu Merih Demiral attığı golün ardından bozkurt işareti yapmıştı.

Avrupa'dan, Semih Kılıçsoy'a teklif Avrupa'dan, Semih Kılıçsoy'a teklif

MERİH İTİRAZ ETMEZ İSE CEZA ONANACAK
Bozkurt işareti yaparak sevinen Merih Demiral, Avrupa kamuoyunun hedefi haline geldi. Bozkurt işaretinden sonra UEFA'nın radarına giren Demiral'a ceza verileceği duyurulmuştu. UEFA tarafından disiplin soruşturulması başlanan hareketle ilgili istenen ceza da belli oldu.

UEFA soruşturması kapsamında Merih Demiral'a 2 maç men cezası verildiği bildirildi. Türkiye milli takımı eğer finale kadar çıkma hakkı kazanırsa, Merih Demiral çeyrek ve yarı final maçlarını kaçırmış olacak. 

Merih Demiral'ın 5 Temmuz akşamına kadar uygulanması düşünülen bu cezaya itiraz hakkı bulunuyor. Ancak UEFA'nın bu karardan dönme niyeti pek gözükmüyor. İngiltere'nin orta saha oyuncusu Jude Bellingham ise cinsel organını işaret ederek harekette bulunmuş ve 1 maç men cezası almıştı. Sporseverler iki farklı ceza olayında adaletin olmadığını dile getirdi.

Birisinde terbiyesizce yapılan bir hareketin ardından sadece 1 maç men cezası verilmesi, diğerinde ise elle yapılan ve hakaret unsuru barındırmayan bir hareket sonucu 2 maç men cezası uygulanması başta Türk sporseverler olmak üzere birçok taraftar grubunun eleştirisine maruz kaldı. 

Editör: Oğuz Bahadır