TÜİK'ün Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte, memur ve emeklilerin Temmuz ayında alacağı zam oranları da belli olmaya başladı.

Mayıs ayında aylık enflasyon %3,37, yıllık enflasyon ise %75,45 olarak gerçekleşti. Bu oranlarla birlikte, SSK, Bağ-Kur emeklileri, memur emeklisi ve memurlar için 5 aylık enflasyon farkı ve zam oranları da netleşmiş oldu.

Memur ve emeklileri ilgilendiren detaylar şu şekilde:

5 Aylık Enflasyon: %22,72 5 Aylık SSK, Bağ-Kur Emekli Zammı: %22,72 5 Aylık Memur Enflasyon Farkı: %6,72 5 Aylık Memur Toplu Sözleşme Zammı: %10 5 Aylık Enflasyon Farkı Dahil Zam Oranı: %17,4

Unutmayın: 3 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00'da TÜİK tarafından son enflasyon verisi açıklanacak. Bu veriyle birlikte memur ve emeklilerin nihai zam oranları da kesinleşmiş olacak.

AKP'nin Kızılcahamam kampından çıkan haberler, emekli ve asgari ücretlileri yakından ilgilendiriyor.

Edinilen bilgilere göre, AK Parti yönetimi geçmişte yapılan popülist düzenlemelerden uzak duracak ve EYT düzenlemesi dahil olmak üzere seçim öncesinde muhalefetin de baskısıyla yapılan uygulamaları gözden geçirecek.

Muhalefetin asgari ücret ve emekli maaşları ile ilgili vaatleri ise AK Parti tarafından gerçekçi bulunmadığından gündemlerinde yer almayacak.

Bu durum, temmuz ayında ne asgari ücrette bir artış ne de emekli aylıklarında ve kök maaşlarda bir iyileştirme yapılmayacağı anlamına geliyor.

Konut kredisinde yeni süreç Konut kredisinde yeni süreç

Ancak memurlar için enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı birlikte yansıtılarak maaşlarında bir miktar artış olacak.

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur zam oranları da netleşti. 5 aylık enflasyon farkı %22,72 olarak hesaplanırken, toplam zam oranı ise %17,4 olacak.

Memurların maaşları 3 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00'da TÜİK tarafından açıklanacak son enflasyon verisiyle birlikte kesinleşecek.

Editör: Berkay Akıncı