İsrail, Gazze'de bir evi daha hedef aldı İsrail, Gazze'de bir evi daha hedef aldı

Meksika'da dün gerçekleştirilen devlet başkanı seçme ve yerel seçimlerde birçok olay yaşandı. Ülke tarihine geçecek birçok ilk yaşanan seçimlerde iktidar partisi adayı Claudia Sheinbaum büyük bir farkla seçimi kazanarak ilk kadın devlet başkanı oldu.

MEKSİKA'NIN İLK KADIN BAŞKANI
Seçimlerde, yerel seçimlere aday olan 20'den fazla aday gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybetti. Silahlı çatışma ve kaos ortamının bir arada olduğu olaylar ülke tarihindeki en kanlı seçimlerden bir tanesi olarak anıldı. 

Hem böyle olumsuz bir olay yaşanarak ülke tarihine geçti hem de ilk defa bir kadın adayın devlet başkanı seçilmesi ülke tarihinde bir ilke imza atılmasını sağladı. Eski Mexico City belediye başkanı ve iktidardaki Morena partisinin adayı, en yakın rakibi Xóchitl Gálvez'e karşı 2024 oylarının en az yüzde 58'ini aldı.

Claudia Sheinbaum, devlet başkanlığı seçimini yapılan gayriresmi sayımlara göre en az yüzde 58,3 oy olarak kazandı. Sheinbaum'un kendisi ayrıca eski bir iklim bilimci olarak biliniyor. Rakiplerinden Xóchitl Gálvez oyların en az yüzde 26,6'sını alırken,  Jorge Álvarez Máynez ise en az yüzde 9,9 ile üçüncü sırada yer aldı.

İkinci olan ve en yakın rakibi olan muhalefet koalisyonundan Xóchitl Gálvez sosyal medya hesabından  “Oylar orada. Onları saklamalarına izin vermemeliyiz” paylaşımı yaptı. Sheinbaum eski başkan ve siyaset arenasındaki hocası olan Andrés Manuel López Obrador'dan yüzde olarak daha çok oy aldı.

Editör: Oğuz Bahadır