İşçi emekli aylıklarına ek zam yapılması için bugün ya da yarın kritik bir zirve yapılması planlanıyor.

TikTok'a AB şoku TikTok'a AB şoku

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emekli aylıklarına ek zam çalışması için bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantının bu akşam veya yarın yapılması bekleniyor.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, daha önce partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda emekli aylıklarıyla ilgili bir çalışma yapıldığını belirtmişti.

1.8 MİLYON İŞÇİ ZAM ALAMADI

En düşük emekli aylığına ilişkin bir soruya yanıt veren Ömer Çelik, “Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Çalışmalar sürüyor. Henüz bir karar verilmedi. Zam yetişir mi diye değerlendiremeyiz. OVP'nin korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız” dedi.

Altı aylık enflasyon farkının belirlenmesiyle milyonlarca memur ve emeklinin zam oranı da netleşmiş, emeklilerin alacağı zam yüzde 24,73 olarak hesaplanmıştı.

Ancak zamların emeklinin aldığı maaşa değil kök aylığa yapılması nedeniyle milyonlarca emekli zam alamadı.

Örneğin kök aylığı 8 bin lira olan bir emekli, yüzde 24,73 zamla aylığını bin 978 lira artışla 9 bin 978 liraya yükseltti. Ancak maaşı 10 bin liraya tamamlandığından, Ocak ayından beri 10 bin lira aldığı için maaşında herhangi bir artış olmadı.

Editör: Berkay Akıncı