Mardin'in Mazıdağı ve Diyarbakır'ın Çınar ilçelerinde çıkan anız yangınlarında 11 kişi hayatını kaybederken 78 kişi duman etkisinde kalarak yaralandı.

İTFAİYE EKİPLERİ SAATLERCE SÖNDÜRMEYE ÇALIŞTI...
Bölgede bulunan birçok küçükbaş ve büyükbaş hayvan ise telef oldu. Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Gece boyunca devam eden yangınlara ekiplerin müdahale etmesi sonucu yangın kontrol altına alındı.

Yangın ilk önce Diyarbakır'da başlamış daha sonra Mardin'e sıçramıştı. Dün akşam 22.15 sıralarında başlayan yangın bir anda Mardin'in Mazıdağı ilçesine kadar sıçradı. 

Sakarya'da denize girmek yasaklandı Sakarya'da denize girmek yasaklandı

Ölümleri ve yaralıları bildiren kişi ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Koca, yangın nedeniyle Diyarbakır'da 5 hastanın yoğun bakımda, 4'ünün ise entübe olduğunu duyurdu. Şanlıurfa'da ise bir hastanın entübe olduğunu açıkladı.

Yaşanan yangın felaketinin ardından bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangınla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise resmi X hesabından yaşanan felaketle ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, "Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6.

Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir.

Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır