MURAT BAYAR

2 Temmuz 1993'te Sivas’taki Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde, ozanlar ve katılımcıların kaldığı Madımak Oteli'nin yakılarak 33 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 31’inci yıl dönümünde, yaşamını yitirenler, bugün Sivas’ta anıldı.

2 Temmuz 1993’teki Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde Aziz Nesin’in bir konuşmasını gerekçe göstererek, ozanların kaldığı Madımak Oteli’ni ablukaya alan bir gruba 8 saat boyunca müdahale edilmemişti. Kolluk kuvvetlerinin izlediği olayda 33 ozan ve aydın yanarak ya da dumandan boğularak yaşamını yitirmişti.

OLAYLARDAN ÇİLLER SORUMLU TUTULMUŞTU

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve yardımcısı Erdal İnönü bu konuda sert biçimde eleştirilmişti.

8 YIL BOYUNCA ODUN ATEŞİ YAKILMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı

Ardından Madımak Oteli’nin altındaki dönercide 8 yıl boyunca 2001 tarihine kadar odun ateşi yakılmıştı.

Asıl failleri yakalamayan siyasi iktidar, 8 yıldır yaktığı ateşle bizleri tehdit ediyor” diyen, yaşamını kaybedenlerin yakınları da Türkiye’yi terk etmişti.

Bir dönem CHP Genel Sekreterliği de yapan ve sonrasında partiden ihraç edilen Ertuğrul Günay AK Parti’ye geçerek Turizm ve Kültür Bakanı olmuştu. Kendisiyle yaptığım bir röportajda, Madımak Oteli’nin altında odun ateşi yapılmasını içine sindiremediği için bu görevi kabul ettiğini belirterek, “Madımak’ı müze yapmak boynumun borcu” demişti.

Otel kamulaştırılsa da, Günay, daha sonra, “Burayı müze yapmak mümkün değil” açıklaması yapmıştı.

ÖZEL: “MADIMAK UTANÇ MÜZESİ KURULUCAK!”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel o dönem yerine getirilmeyen müze sözüne atıfta bulundu ve bu hedef doğrultusunda her 2 Temmuz'da Sivas’a geleceklerini açıkladı.

“31. yılı biz birinci yıl alıyoruz. Ailelerin ve bizim ortak talebimiz, Madımak'ın bir utanç müzesine dönüştürülmesidir!”

Editör: Murat Bayar