Bayram sonrasında Meclis'e sunulacak yeni düzenleme ile, yıllık geliri 3 milyon TL'nin altında olan motokuryelerden vergi bankalar aracılığıyla tahsil edilecek. Uzmanlara göre, bu düzenleme şirketlerin sorumluluklarını azaltabilir ve emekçilerin örgütlenmesini zorlaştırabilir.

Motokuryeler, uzun saatler ve hafta sonları dahil olmak üzere yoğun tempoda çalıştıklarını belirtiyorlar. Bu koşullarda çalışmadıklarında asgari ücretin altında gelir elde ettiklerini söylüyorlar. Ayrıca, iş kazası risklerinin arttığını ve ek vergi yüküyle daha fazla çalışmak zorunda kalacaklarını dile getiriyorlar.,

Kubilay Çelik, vergi sistemi devreye girdiğinde şirketlerin ödemelerini doğrudan bankalara yapacaklarını ve bankaların kuryelere ödeme yaparken %15 kesinti yapacaklarını açıklıyor. Çelik'e göre, "esnaf kurye" modeli şirketlerin yükünü azaltırken, motokuryelerin trafik kazalarında hayatlarını kaybetme risklerini artırıyor ve hükümetin çalışma koşullarını iyileştirmek yerine vergi toplamaya odaklandığını belirtiyor.

17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum 17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum

Editör: Berkay Akıncı