Ankara'da kurulan hayvan pazarlarında kurban bedellerinin sahte paralarla dolandırıcılığın önüne geçmek için IBAN kullanarak ödenmesi talep ediliyor.

Türkiye'nin çeşitli illerinden başkente gelen besiciler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satışa çıkarıyor. Keçiören'in Bağlum Karşıyaka Mahallesi'nde açılan kurbanlık satış pazarı, vatandaşlar ile satıcılar arasında yoğun pazarlıklara sahne oluyor.

Besici Sedat Yayla, Kırşehir'den getirdiği 75 hayvanın 60'ını sattığını belirtti. Bu yıl müşterilerinden, sahte parayla dolandırıcılığın önüne geçmek amacıyla IBAN üzerinden ödeme yapmalarını istediğini söyledi.

Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı

Yayla, "Onlar da 'IBAN'dan başımıza bir iş gelir.' diyor. Ama biz de burada sahte para olduğundan dolayı 'IBAN'dan gönderin, kurban bedeli yazın, bir şey olmaz.' diyoruz." şeklinde konuştu.

Girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten besiciler, bu yıl kurban satışlarının biraz durgun geçtiğini ifade etti. Çubuk'tan gelen Besici İsa Danacı, her sene iyi satışlar yaptıklarını ancak bu yıl talebin azaldığını söyledi.

Pazara 600 küçükbaş hayvanla geldiğini belirten Danacı, "Ankara halkı için buradayız. Şu ana kadar yaklaşık 100 hayvan sattık ama bekleyişimiz devam ediyor" dedi.

Danacı, hayvanların değerinin ve emeğin yüksek olduğunu vurgulayarak, "Girdi maliyetleri oldukça yüksek. Masraflarımız, bakım masrafları ile birleşince işler zorlaşıyor." şeklinde konuştu.

Küçükbaş hayvanların fiyatlarının ağırlık ve yaşa göre değiştiğini belirten Danacı, büyükbaş hayvanlarını getiren Ercan Gülle ise, çadırdaki 28 hayvandan 8'inin satıldığını söyledi. Gülle, vatandaşların genellikle hafta sonunu beklediğini ve pazarın o zaman daha yoğun olacağını dile getirdi.

Kurban bedellerinin IBAN üzerinden gönderilmesinin, sahte paralarla dolandırıcılığa karşı bir güvenlik önlemi olduğunu vurgulayan Gülle, bu uygulamanın kendileri için olumlu olduğunu belirtti.

Kars'ın Kağızman ilçesinden gelen besici Emrah Bulut, pazardaki en ağır kurbanlığın sahibi olarak 50 büyükbaş hayvanından 35'ini satışa çıkardığını açıkladı.

Pazara yaklaşık 15 gün önce geldiğini belirten Bulut, başlangıçta yoğunluk olduğunu ancak şu anda vatandaşların son günü beklediğini ifade etti.

Yem fiyatlarının yüksek olduğunu vurgulayan Bulut, "Bu sebepten dolayı piyasayı düşüremiyoruz. Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle ucuz fiyatlara satış yapamıyoruz. Pazar günü hayvan bedellerinin düşeceği umudunu taşıyorlar, biz de o günün daha iyi olacağını umuyoruz." şeklinde konuştu. Bulut, yaklaşık 1 ton ağırlığındaki kurbanlığını 212 bin liradan sattığını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı