Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, kredi kartlarında temassız ödeme limitlerinin değiştiğini duyurdu. Yeni düzenleme, 1 Temmuz 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek. Temassız ödemelerdeki şifresiz işlem limiti, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bankalara ilettiği yazıya göre güncellenecek.

KART FAİZİ DEĞİŞMEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün açıkladığı Para Politikası Kurulu (PPK) kararında faiz oranlarını değiştirmemekle birlikte, kredi kartı faizlerinin sabitlenmesi nedeniyle kart faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmadı.

Bayram öncesinde ortaya çıkan "Kredi kartı limitleri düşürülecek" haberinin ardından milyonlarca kredi kartı kullanıcısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) dikkat kesildi ve BDDK bu konuda bankalara önemli direktifler gönderdi.

BDDK, kredi ve banka kartları için temassız harcama limitlerinde değişiklik yaparken aynı zamanda kredi kartı limitlerinin düşürülmesi için adım attı.

TEMASSIZ İŞLEM LİMİTİ 1500 TL OLACAK

Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle, 750 liralık temassız işlem limiti birçok alışveriş için yetersiz kaldığı için uzun süredir güncellenmesi tartışılıyordu. 1 Temmuz'dan itibaren temassız işlem limitinin iki katına çıkarılacağı bildirilirken, yeni limitin 1500 lira olarak belirlendiği açıklandı.

İkinci el araç piyasasında fiyatlar düşmeye devam ediyor İkinci el araç piyasasında fiyatlar düşmeye devam ediyor

KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLECEK

Ayrıca, Türkiye'de vatandaşların aylık gelirleri ile kredi kartı limitleri arasında uyumsuzluk yaşandığına dikkat çekilerek, geçtiğimiz haftalarda BDDK'nın bankalara bu konuda uyarılarda bulunduğu ve bu sorunu çözmek için somut adımlar atmaya hazırlandığı ifade edildi.

Editör: Berkay Akıncı