İYİ Parti'nin Kurucular Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, partisinden ayrıldığını açıkladı. Aydın, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda siyasi hayatına bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini belirtti.

Açıklamasında, "Gelinen noktada; İYİ Parti'de varlığımızın, görüşlerimizin, fikirlerimizin ve önerilerimizin artık pek fazla önemsenmediğini üzülerek fark ettim. Bu düşünceye varmamda Saray'daki malum görüşme ve ardından yaşanan gelişmeler, bardağı taşıran son damla olmuştur" ifadelerine yer verdi.

Bahçeli erken seçim isteyecek iddiası Bahçeli erken seçim isteyecek iddiası

Aydın, İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu'na başarı dileklerini de iletti.

Koray Aydın’ın açıklaması şu şekildeydi:

ALLAH’A ISMARLADIK İYİ PARTİ

Ayrılıklar her zaman zor ve hüzün doludur. Haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında cesurca duran insanlar olarak, İYİ Parti'yi büyük umutlar ve hayallerle; yoğun emek, gayret ve fedakarlıklarla kurduk. İYİ Parti, gerçek bir mücadelenin ve hikayenin sonucunda doğdu. Kuruluşuyla birlikte Türkiye'de birçok şeyi değiştirdi, muhalefete ve halkımıza umut oldu. AK Parti iktidarlarına karşı elde edilen en büyük başarıların baş aktörü oldu. Ancak son iki yılda bazı şeyler ters gitmeye başladı. İYİ Parti, geniş kitlelere açılması gereken bir dönemde içine kapandı, 2023 genel seçimleri öncesinde ilçe ve il kongrelerini başlatarak enerjisini iç rekabete harcamak zorunda kaldı.

2023 genel seçimlerine yaklaşırken Altılı Masa sürecinde yetkili kurulların tam desteğine rağmen hatalı bir strateji yürütüldü. Ardından tamamen ötekileştirmeye ve adaletsizliğe dayanan, sözde milletvekili temayül yoklaması ile yeni bir ayrışma süreci yaşandı. Bir zamanlar huzur ve güven dolu olan İYİ Parti Ailesi’nde artık huzursuzluk ve güvensizlik baş gösterdi.

2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde ise en hafif tabirle “kendini tekrar eden” bir parti konumuna düştük, bir arpa boyu yol alamadık. 2024 yerel seçimlerinde, iktidarın değirmenine su taşıyan söylem, eylem ve politikalar; halkımız tarafından kesinlikle reddedildi ve İYİ Parti tarihinin en büyük seçim hezimetini yaşadı. Bu süreçlerde gerek yetkili kurullarda gerekse de bizzat Kurucu Genel Başkan Sayın Meral Akşener’e yaptığımız uyarılar kulak ardı edildi.

Yerel seçimlerdeki hatalı karar ve yanlış söylemlere itiraz eden il ve ilçe teşkilatlarımız ötekileştirildi. Bu başarısızlıkların ardından kurultaylar toplansa da tam ve kâmil manada bir özeleştiri yapılmadı. İYİ Parti, bugün itibariyle 2023 yılı başındaki 617 bin 513 üyesinin üçte birini, 2023 genel seçimlerinde aldığı oyun da yarıdan çoğunu 2024 yerel seçimlerinde kaybetti. İYİ Parti’deki bu erime ve gerileme süreci, bizzat Sayın Akşener’in sevk ve idaresinde gerçekleşti.

Editör: Berkay Akıncı