Temmuz ayı zammı öncesinde emeklilik koşullarını tamamlayanlar, "Daha yüksek bir emekli maaşı almak için ne zaman başvurmalı?" sorusunu gündemlerine alıyor. Temmuz sonrası emekli maaşlarının artacağı düşünülüyor. Dolayısıyla, daha yüksek bir maaş için emeklilik başvurusunu bu ay mı yapmalı, yoksa temmuz ayını mı beklemeli?

Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı

Şu an işte olanlar, emeklilik için işlerini sonlandırdıklarında kıdem tazminatı alma hakkını elde ediyorlar. Ancak bazı durumlarda, belirli koşullar altında kıdem tazminatı almak mümkün olabiliyor.

Ekonomist Muhammet Bayram, emeklilik düşünenlerin kıdem tazminatlarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı. Kıdem tazminatı, memur maaşlarındaki zam oranıyla ilişkilendirilerek değerleniyor ve şu anda üst sınırı 35 bin TL. Temmuz ayında emeklilik başvurusu yapılırsa, memur maaşlarındaki artışla birlikte kıdem tazminatı miktarı daha yüksek olabilir. Emekli aylıkları, çeşitli ekonomik faktörlere göre belirleniyor. Temmuzdan sonra emekli olanlar, daha yüksek emekli maaşı alma şansına sahip, ancak dilekçe verme zamanının Haziran veya Temmuz arasında bir fark yaratmadığını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı