İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında sabah saat 10.47'de düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi denizin ortasında battı.

7 KİŞİ BOĞULARAK CAN VERDİ...
Balıkçı teknesinin ve kaptanının düzensiz göçmenleri taşıdığının öğrenilmesi üzerine bölgeye sahil güvenlik botu, helikopterleri ve dalış timi sevk edildi. Batan gemide bulunan 19 düzensiz göçmeni boğulmaktan son anda sahil güvenlik ekipleri kurtardı.

Ancak sahil güvenlik ekipleri olay yerine intikal ederken o süreçte yüzme bilmeyen 7 düzensiz göçmen boğularak hayatını kaybetti. 1 düzensiz göçmen ise denizde yüzerken yakalandı.

Çeşme'de orman yangını çıktı: 3 ölü Çeşme'de orman yangını çıktı: 3 ölü

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Yerlikaya, "Bugün İzmir Çeşme ilçesinde saat 10:47'de Çeşme Karaada üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğu, bölgede bulunan balıkçı teknesi tarafından 1 düzensiz göçmenin denizden alındığı ve denizde düzensiz göçmenlerin olabileceği ihbarının alınması üzerine bölgeye;
4 Sahil Güvenlik Botu,
1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve
1 Sahil Güvenlik Dalış Timi sevk edilmiştir.

Sahil Güvenlik unsurları tarafından yapılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde ada üzerinden 18 ve bölgedeki balıkçı teknesinden 1 düzensiz göçmen olmak üzere toplam 19 düzensiz göçmen sağlık durumları iyi olarak kurtarılmış, maalesef 7 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. 

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Ayrıca 1 düzensiz göçmenin bulunması için arama kurtarma çalışmaları titizlikle sürdürülmektedir.

Umut tacirliği yaparak bebeklerin, çocukların, masum insanların ölümüne neden olan göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz.

Arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştiren Sahil Güvenliğimize teşekkür ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır