AKP hükümeti, tütün ürünlerinin yasaklanması ve tütün ve alkol piyasasının düzenlenmesi için yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konunun titizlikle ele alınması için talimat verdiği ve çalışmanın Meclis'in yeni yasama döneminde değerlendirileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığına sunulacak olan ön çalışmada, halk sağlığını korumakla sorumlu kurum ve kuruluşların katılımıyla belirlenecek bir tarihten itibaren doğan nesillere sigara satışının yasaklanması önerilecek.

Bu yasal değişiklik hayata geçirilirse, 18 yaş altına sigara satışını yasaklamaktan daha etkili bir yöntem uygulanacak. Bu sayede, özellikle 15 yaş ve altındaki bireylerin sigaraya başlamasının önüne geçilecek.

KANUN YENİLENECEK

Ticaret Bakanlığına, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapılması önerilecek. Ayrıca, tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek amacıyla bir çöp veya kirletme bedeli vergisi ödemesi teklif edilecek.

Çalışmalar sırasında bilim insanlarının görüşleri alınacak ve dünya örnekleri incelenecek. AKP yetkilileri, 2009 sonrası doğanlara sigara satışını yasaklayan İngiltere modelinin yanı sıra, İspanya'nın tütün endüstrisinden aldığı "sigara izmariti" vergisini de incelediklerini belirtti. Ayrıca, 2025'te sigara yasağının tüm ülkeye yayılacağı İzlanda modelinin de Türkiye için örnek olabileceği ifade edildi. İspanya'daki kirletme veya izmarit vergisi modelinin tütün endüstrisine yönelik olduğunu vurgulayan yetkililer, sigara üreticilerine karşı mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi.

11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel 11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel

Editör: Berkay Akıncı