İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünün ardından halefinin seçilmesi için bugün tekrardan sandığa gidiliyor. Geçtiğimiz günlerde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney seçimlere yüksek katılım oranı olması için halka çağrıda bulunmuştu.

SEÇİMLERİ PEZEŞKİYAN KAZANABİLİR!
Bugün başlayacak olan seçimlere katılım oranının ne kadar olacağı akşam saatlerinde belli olacak. Son seçimlerde, seçmenlerin yarısı bile katılım sağlamamıştı. Bu saate kadar seçim merkezlerinden gelen haberlere göre katılımın istenildiği kadar olmadığı yönünde. 

Hem yurt içinde hem yurt dışında yaşayan ve sürgünde bulunan İranlı muhalifler, yüksek katılımın İslam Cumhuriyeti'ni meşrulaştıracağını söyleyerek boykot çağrısında bulundu. Ali Hamaney ise seçimlere az katılımın Amerika'yı ve düşmanlarımızı oldukça sevindirecektir açıklamaları yapmıştı.

Cumhurbaşkanı kim seçilirse seçilsin, iktidar asıl olarak dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in elinde kalmaya devam edecek. Seçime 1 gün kala, muhafazakar isimlerden Ali Rıza Zakani ile Emir Hüseyin Kadızade Haşimi adaylıktan çekildi. 

Seçim anketlerinde Mesud Pezeşkiyan'ın önde olduğu biliniyordu. Cumhurbaşkanlığı yarışından çekilen 2 ismin ardından güncel adaylar ise şu şekilde:

"Said Celili, Muhammed Bakır Kabilaf, Mesud Pezeşkiyan, Mustafa Purmuhammedi"

Avrupa Birliği'nin, İran yaptırımları devam edecek Avrupa Birliği'nin, İran yaptırımları devam edecek

Son olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine adayını koyan 3 isim ise veto edilmişti. O isimler ise şu şekilde:

"Ali Laricani, Mahmud Ahmedinejad, İshak Cihangiri"

Editör: Oğuz Bahadır