Bugün sabah yerel saatle 08.00'de başlayan ikinci turda, reformcu aday Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Celili yarışacak. 

Biden'a çekil diyenlere yenileri katıldı Biden'a çekil diyenlere yenileri katıldı

PEZEŞKİYAN VE CELİLİ YARIŞACAK
Pezeşkiyan ilk seçimde 1 milyon oyla öndeydi. İran lideri Ali Hamaney halkı seçimlere katılması için teşvik etmişti. Ancak seçimlere katılım oranı yüzde 50'leri bile bulmamıştı. İkinci turda katılım oranının daha da az olması bekleniyor.

Türk asıllı doktor Mesud Pezeşkiyan ve Said Celili'nin yarıştığı seçimler bu akşam itibariyle bitecek. Resmi sonuçlar ise önümüzdeki günlerde açıklanacak. Mayıs ayında ülkenin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölmesinin ardından 50 günlük süreçte seçime gidilmesi gerektiği biliniyordu. 

Seçim başvurularında eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dahil olmak üzere 3 kişinin adaylığı reddedilmişti. İlk turda 4 aday bulunuyordu. En çok oy alan Pezeşkiyan ve ikinci olan Celili ise ikinci tura kalan isimler olmuştu.

Resmi olmayan sonucun Cumartesi sabahı açıklanması bekleniyor. 28 Haziran’da yapılan seçimlerin ilk turunda Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken, Celili ise yüzde 38,6'sını almıştı. Birinci turda katılım oranı ise yüzde 40 olarak açıklanmıştı.

Pezeşkiyan, "Çok sayıda kişinin sokaklarda dilencilik yaptığı bir toplumda yaşıyoruz. Yönetim kadrom yaptırımların kaldırılması için "derhal" çalışacak. Bu berbat ekonomiyi onaracağımıza söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır