İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna'ya desteklerini sürdüreceklerini ve Rusya'ya özellikle maddi zorluklar çıkartacak ekonomik yaptırımlara devam edeceklerini açıkladı.

YAPTIRIMLAR ARTIRILACAK
Amerika'nın ardından bu kararı alan İngiltere, Rusya'ya yönelik yeni ekonomik yaptırımların uygulanacağını açıkladı. İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açtığı gerekçesiyle Moskova Borsası'nın da olduğu 50 farklı hedefe yönelik yaptırım uygulayacak.

Avrupa Birliği'nin, İran yaptırımları devam edecek Avrupa Birliği'nin, İran yaptırımları devam edecek

İngiltere'nin öncülüğünde birkaç ülkenin daha yaptırımlar uygulaması bekleniyor. Uygulanacak olan yaptırımlar özellikle Rusya’nın finansal sistemini ve askeri üretimini hedefliyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, "G7 ülkeleri, Ukrayna'nın kendisini Rus saldırganlığına karşı savunmasına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapma konusunda iş birliği içindedir. Yaptırıma uğramış Rus varlıklarından elde edilen karlarla finanse edilen Ukrayna'ya, oyunun kurallarını değiştiren bir destek paketini az önce duyurduk" açıklamalarında bulundu.

Yaptırımlar sonucunda Rusya'ya tedarik sağlayan bazı ülkelerde yaptırımın hedefine girdi. Bu ülkeler içerisinde Türkiye, Çin, İsrail ve Kırgızistan’da yer alıyor; Kuzey Kore’den Rusya’ya askeri gereç taşıyan gemiler de yaptırımların hedefinde.

Editör: Oğuz Bahadır