İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği'nin (ATİAD) Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlediği etkinlikte yer aldı.

“BÖYLE BİR DURUM KABUL EDİLEMEZ”

Sığınmacı sorununu ele alan İmamoğlu, “2015 yılında Nantes’ta bir toplantıya katılmıştım. O dönemde Türkiye’ye yönelik mülteci akını oldukça yoğundu. Bir konuşma yaptım ve mülteci meselesini Avrupa’nın nasıl izlediğini anlattım. Türkiye’nin bu konuda bir duvar gibi görülmesi insani değil ve Türkiye böyle bir ülke olamaz. Hiçbir ülke bu duruma düşmemeli. Mülteci meselesi küresel bir sorundur ve bunun kaynağı açlık, susuzluk, iklim krizi veya savaş olabilir. Bu koşullar altında göç eden insanlara barışı nasıl getirebileceğimizi düşünmeliyiz” dedi.

Hükümetin sığınmacı konusundaki performansını eleştiren İmamoğlu, “Maalesef Türkiye, mültecileri burada tutmak için para pazarlığı yapılan bir ülke haline getirildi. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bu konuda başarısız bir sınav verdi. Mülteci meselesini bu seviyede tutarak, mültecilerin gelişini teşvik etti ve destekledi. Bu durum kabul edilemez. Şu anda İstanbul’da yaklaşık 2,5 milyon mülteci var. 2,5 milyonun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? İstanbul’un 16 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 17-18’ine denk geliyor. Bu kadar büyük bir artış sağlıklı değil, doğru değil. Bu hem mültecilere hem de İstanbul halkına haksızlıktır” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı

Editör: Berkay Akıncı