Perşembe sabahı birçok Kuzey Kore askerinin sınırı geçmesiyle birlikte Güney Kore tarafından uyarı ateşi açıldı. Sınırda gerginliğin hat safhada olduğu bildirildi.

KUZEY VE GÜNEY ARASINDA GERGİNLİK SÜRÜYOR
Kuzey Kore'nin kendi sınırına duvar örmeye çalıştığı görüldü. Ayrıca Kuzey Kore askerlerinin bazılarının sınır ihlali yapmasının üzerine Güney Kore uyarı atışı gerçekleştirdi. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 yıl sonra Kuzey Kore'ye yaptığı ziyaret dünya kamuoyuna yerleşti ve bölgede gerginliği artırdığı ifade ediliyor.

Amerika, İsrail'e tekrardan mühimmat yardımında bulundu Amerika, İsrail'e tekrardan mühimmat yardımında bulundu

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve Vladimir Putin'in saldırı halinde birbirlerine yardım edecekleri anlaşmayı imzalamaları ortalığı biraz karıştırdı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, açılan uyarı ateşinin ardından Kuzey Kore askerlerinin geri çekildiğini açıkladı. 

Kuzey Kore askerleri, 20 Haziran'da yerel saatle 11.00 sıralarında, Askerden Arındırılmış Bölge'nin ortasından geçen askeri sınır çizgisini ihlal etti. Bu durum bu ay yaşanan üçüncü ihlal vakası oldu.

Kuzey Kore'nin Güney ile olan sınırına yakın pek çok bölgede duvar inşa ettiği aktarıldı. Yaşanacak herhangi bir savaş durumunda kaçakların artmaması için böyle bir önlemin alındığı ifade edildi.

Editör: Oğuz Bahadır