Vergi kaçaklarını ve kayıpları önlemek amacıyla harekete geçen Gelir İdaresi Başkanlığı, IBAN üzerinden ödeme yapılan işletmeleri tespit ederek SGK’ya bildirdi. Bayram sonunda da bu denetimler hız kesmeden devam edecek.

Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı

Kurban Bayramı öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, alışverişin yoğun olduğu sektörlerde kapsamlı denetimler gerçekleştirdi. Bu denetimlerde, IBAN ve KDV oranlarında usulsüzlük yapan işletmeler belirlenerek SGK'ya bildirildi. Bütün işletmeler inceleme için SGK'ya iletildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz." talimatı doğrultusunda, bakanlık ekipleri denetimlerini sürdürdü. 11 Haziran'dan bayram arifesi olan 15 Haziran'a kadar, ülke genelinde tatlıcı, şekerci, giyim sektörü ve konfeksiyon gibi ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu sektörlerde mükelleflere yönelik bayram denetimleri yoğunlaştırıldı. Gaziantep'teki baklavacılarda da hasılat tespiti yapıldı.

Bayram öncesi dönemde tam 8 bin 227 mükellef denetlendi. Bu denetimlerde, kayıt dışı hasılat tespit edilen mükellefler hakkında inceleme başlatıldı.

Editör: Berkay Akıncı