İsrail, güvenli bölgeyi bombaladı: 71 ölü İsrail, güvenli bölgeyi bombaladı: 71 ölü

Ortadoğu bölgesinin en tehlikeli bölgelerinden bir tanesi olan Kızıldeniz etrafındaki ülkelerde çatışma ve saldırılar bitmek bilmiyor.

HUSİLER İKİ FARKLI SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİ
İran destekli Husiler bu sefer Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait bir gemiyi vurdu. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Husiler'in insansız su-üstü aracı (USV) ile Kızıldeniz'de Yunan bir şirket tarafından işletilen Liberya bandıralı bir gemiyi hedef aldığı belirtildi.

Husiler gemiye hasar vermiş saldırının ardından gemi su almaya başlamış. Geminin makine dairesinde oluşan hasar nedeniyle gemidekileri kurtarma çalışmaları yapılmış.

Husiler bu saldırının ardından tekrardan saldırıya geçti. Husiler, Kızıldeniz üzerinde gerçekleştirdiği ayrı bir saldırıda ise, 2 gemisavar balistik füze fırlattığı kaydedildi. Her iki olayda da herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.

Husi sözcüsü Yahya Saree'nin yaptığı açıklamada, “Saldırı 1 USV, çok sayıda İHA ve balistik füzeler kullanılarak gerçekleştirildi. Gemi, işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağı kararını ihlal etmesi nedeniyle hedef alındı” dedi.

Editör: Oğuz Bahadır