Hindistan'ın kuzey doğusunda bulunan Assam eyaletinde oluşan seller nedeniyle 400 bine yakın insan bölgeden tahliye edildi.

KÜRESEL ISINMA ÜLKEYİ MAHVETTİ
Afet Yönetim Kurumu yetkilileri, sellerde hayatını kaybeden 27 kişiden 7'sinin Karimganj bölgesinden olduğunu bildirdi. Ayrıca eyaletin Barpeta bölgesinde bir kurtarma botunun alabora olması nedeniyle 7 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti.

Eyaletin çeşitli yerlerinde acil yardım kamplarının kurulduğu ve insanların oraya yönlendirildiği bildirildi. Yetkililer, yerlerinden edilen yaklaşık 171 bin kişiden 15 bin 160'ının geçici yardım kamplarına yerleştirildiğini belirtti.

İspanya'da sıcaklık alarmı verildi: 40 dereceyi aştı İspanya'da sıcaklık alarmı verildi: 40 dereceyi aştı

Hindistan'da geçtiğimiz aydan beri tüm bölgelerde doğal afetler meydana geliyor. Ülkenin bir kısmında aşırı sıcaklardan insanlar ölürken, başka bir yerinde aşırı seller nedeniyle insanlar ölüyor.

Hindistan Meteoroloji Müdürlüğünün açıkladığı verilere göre Assam eyaletine 1-19 Haziran'da mevsim normalinin yüzde 50 üzerinde yağış düştü. Bu veri son yıllarda Hindistan'da eşi benzeri olmayan nadir olaylardan biri olarak kayıtlara geçti. Genel olarak kurak veya ortalama yağış alan ülke, yaz aylarına rağmen aşırı fazla yağış almaya devam ediyor.

Editör: Oğuz Bahadır