Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS), 1 Nisan'da alt limit fiyatları %75 oranında yükseltilmişti. Bankacılık sektörü, Temmuz ayında alt limit fiyatlarına %40 zam yapılacağını tartışıyor. Mart ayında yapılan açıklamada, alt limit fiyatlarına %75 zam yapıldığı duyurulmuştu. Başlangıçta 100 TL olan alt limit, 3 Nisan itibarıyla 175 TL'ye çıkarılmıştı. Temmuz zamlarının ardından bu limitin yeniden değiştirileceği konuşuluyor.

YENİ FİYATLAR

HGS yüklemelerinin büyük bir kısmı bankaların mobil uygulamaları üzerinden yapıldığı için, zam iddiaları öncelikle özel bankalara talimat yoluyla iletilmiş durumda. Bu hafta içinde bankaların müşterilere konuyla ilgili bilgilendirme mesajı göndermeleri bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'mangal' açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'mangal' açıklaması

Bu değişiklikle birlikte, 1. sınıf HGS ürünleriyle otoyol ve köprü geçişlerinde bakiye yetersizliği yaşanmaması amaçlanıyor. Otomatik yükleme tutarı da 245 TL olarak güncellenecek.

EKONOMİSTLERDEN TEPKİLER

Elektrik fiyatlarına %38'lik zam yapıldıktan sonra doğalgaz fiyatlarının da otomatik olarak artacağı belirtiliyor. Temmuz ayında ÖTV artışıyla birlikte akaryakıt, sigara ve alkol fiyatları da yükseldi. Ekonomistler, bu zamların enflasyonu düşürme hedefiyle çeliştiğini vurgulayarak, Türkiye'de uzun süre daha yüksek enflasyon beklentisi olduğunu dile getirdi.

Editör: Berkay Akıncı