TEKNOFEST 2024'ün tarihi belli oldu TEKNOFEST 2024'ün tarihi belli oldu

Yoğun yağışlar ve havaların bir süredir serin olmasının ardından yaz ayları hızlı bir şekilde başladı. Hafta sonundan bu yana bir anda aşırı sıcakların etkili olması dikkat çekti. Uzmanlar ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü daha da yüksek sıcaklıkların geleceğini haber verdi.

MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE SICAKLIK GELİYOR
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sıcaklıkların yurt genelinde artacağının bilgisini verdi. Ayrıca bazı illerde 40 derece ve üzerinde hava sıcaklıklarının olacağı uyarısında bulundu. Uzmanlar aşırı sıcakların gelmesiyle birlikte önemli uyarılarda bulundu. 

Uzmanlar, böyle sıcak havaların hasta ve yaşlı insanlar başta olmak üzere herkesi olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Aşırı sıcak havalarda orman yangınlarınında çıkabileceği uyarısı yapıldı. 

Batı kesimlerinde yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yağması bekleniyor. Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunun yer yer parçalı bulutlu olması bekleniyor. 

Hava sıcaklıkları bir süreliğine mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki resmi X hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özhaseki'nin açıklamaları şu şekilde:

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre, yurdumuz genelinde bugünden itibaren hava sıcaklıklarında artış beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üstünde seyretmesi, bazı illerimizde sıcaklıkların 40 derece ve üzerinde olması öngörülüyor.

Sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verileri uyarınca; Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyorum. Ülkemizin akciğeri olan ormanlarımızda herhangi bir yangın meydana gelmemesi için vatandaşlarımızın duyarlı hareket etmelerini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır