İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu

Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te sıcak hava şehir yaşamını olumsuz etkiliyor. Sokaklar boş, vatandaşlar gölgelik alanlarda serinlemeye çalışıyor. Uzmanlar, yaşlı, hamile ve kronik rahatsızlığı olanlara dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulunuyor; herkesin bol su içmesini öneriyor.

Şanlıurfa'da termometreler 50 dereceyi aştı. Kent sakinleri, parkları ve yeşil alanları tercih ederek serinlemeye çalıştılar. 

Abdulkadir Birgül, havuzda serinlemek zorunda olduklarını belirterek, "Sıcaklar insana dayanılmaz hale geliyor, bu yüzden mecburen havuzda serinliyoruz," dedi.

Mustafa Dişçi ise sıcaklıkların artık tahammül edilemez seviyelere ulaştığını dile getirerek, "Sıcaktan korunmak için sık sık su içiyor, yüzümüze su vurarak serinlemeye çalışıyoruz. Zaman zaman dayanılmaz olabiliyor," şeklinde konuştu. Gaziantep'te hava sıcaklığı 39 dereceye çıktığında, vatandaşlar park ve bahçelerde serinlemeyi tercih etti. Kentte yaya ve araç trafiğinin sakin olduğu gözlendiği gibi, bazı çocuklar su birikintilerinde serinlemeye çalıştı.

Kilis'te sıcaklar bastırmaya devam ediyor. Kentte termometreler 40 dereceyi gösterirken, vatandaşlar gölgelik alanlarda ve parklarda serinlemeye çabalıyor. İşlek cadde ve sokaklarda insanların sıcaktan dolayı dışarı çıkmadığı gözlemlendi.

Musa Samancı, havaların aşırı sıcak olduğunu belirterek, "Biz de çeşmelerde yüzümüzü yıkayıp, parklarda gölgelik yerlerde oturarak serinlemeye çalışıyoruz," dedi.

Editör: Berkay Akıncı