Meteoroloji'den kuvvetli sağanak uyarısı geldi Meteoroloji'den kuvvetli sağanak uyarısı geldi

Aşırı sıcakların etkili olduğu Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde, Hac vazifesini yerine getiren hacı adaylarından 1301 kişi hayatını kaybetti.

HAC'DA ÖLENLERİN SAYISI 1301'E YÜKSELDİ
Geçtiğimiz haftadan bu yana ölümlerin çok hızlı bir şekilde arttığı bölgede, ölümlerin daha da artması bekleniyor. Bölgedeki yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, "Bu yıl Hac sırasında en az 1301 kişi öldü. Çoğunun yoğun sıcakta uzun mesafeler yürüyen izinsiz hacılar olduğu" açıklandı.

Şehirde zaman zaman hava durumu 50 dereceyi gösteriyor. Geçtiğimiz hafta termometrelere 52,5 derece sıcaklığa kadar ulaştı. Hac vazifesi için gelen Müslümanlardan yaşı olan ve hastalığı olan kişilerin sıcaktan etkilenip öldükleri ifade ediliyor.

Özellikle kalp hastaları ve tansiyon hastalığı olan kişilerin daha çabuk etkilendiği ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybettikleri aktarılıyor. Suudi resmi haber ajansı SPA, ölenlerin dörtte üçünden fazlasının orada bulunmak için gerekli resmi izinlerinin olmadığını ve koruma olmaksızın doğrudan güneş ışığı altında yürüdüğünü bildirdi. Ölenlerden bazılarının yaşlı veya kronik hasta olduğunu da ekledi.

Aşırı sıcakların yanı sıra, ulaşım zorlukları, bölgede aşırı kalabalığın oluşu ve temizlik gibi önemli konuların yetersiz oluşu ölümlerin hızla artmasını sağlayan faktörler olarak değerlendirildi. 

Editör: Oğuz Bahadır