Geçtiğimiz günlerde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların vergi ödeyeceğine dair bir iddia atılmıştı. Bu iddia üzerine Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, böyle bir vergi ödemesinin alınacağına dair bir çalışma yapılmadığı duyuruldu.

BÖYLE BİR VERGİ ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketine yurt dışında yaşayan vatandaşların dahil edilmeyeceği bildirildi. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. 

Açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Gurbetçiler yıllık 2000 € vatana destek vergisi verecek” iddiası doğru değildir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değildir.

Bahse konu yeni vergi paketine ilişkin piyasadaki paydaşlar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına sunulan öneri ve beklentiler değerlendirilmekte olup, Bakanlık tarafından son haline getirildikten sonra TBMM’ye sunulması planlanmaktadır.

Vergide adaletin daha da pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanan yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların, kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir.

İzmir Bergama'da orman yangınları sürüyor İzmir Bergama'da orman yangınları sürüyor

Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz" ifadeleri kullanıldı.

Editör: Oğuz Bahadır