ABD Kongresi için yılda iki kez hazırlanan yarı yıllık Para Politikası Raporu'nun temmuz sayısı yayımlandı.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın gelecek hafta Kongre'de sunacağı raporda, "Enflasyon geçen yıl belirgin şekilde azaldı ve bu yıl mütevazı bir ilerleme kaydetti ancak FOMC'nin yüzde 2'lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor." ifadeleri kullanıldı.

İŞSİZLİK ORANI DÜŞTÜ

Raporda, istihdam artışlarının güçlü ve işsizlik oranının hala düşük olduğu belirtildi. Açık iş sayısının azalması ve iş gücü arzının artmasıyla iş gücü piyasasının yılın ilk yarısında daha iyi bir dengeye geçtiği kaydedildi.

Raporda, reel gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin ilk çeyrekte mütevazı olduğu ancak iç talep büyümesinin güçlü kaldığı belirtildi.

Temmuz 2023'ten bu yana FOMC politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttuğunu vurgulayan rapor, "Komite, enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye yaklaştığına dair daha fazla güven oluşana kadar faiz aralığını indirmenin uygun olmadığını düşünüyor. Politika kısıtlamalarını erken veya aşırı şekilde azaltmak, enflasyon ilerlemesini tersine çevirebilir. Aynı zamanda, kısıtlamaları geç veya yetersiz azaltmak, ekonomik faaliyeti ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabilir. Komite, federal fon oranı hedef aralığında herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken gelen verileri, değişen ekonomik görünümü ve risk dengesini dikkatlice gözden geçirecektir."

Raporda, kişisel tüketim harcamaları fiyat enflasyonundaki ilerlemeye vurgu yapılarak, iş gücü talebinin soğuması ve iş gücü arzının artmasıyla birlikte işsizlik oranının yükseldiği hatırlatıldı.

Nominal ücret artışının yılın ilk yarısında yavaşladığı belirtilen raporda, "İş gücü piyasasının nispeten sıkı ancak pandemiden önceki döneme benzer şekilde aşırı ısınmamış olduğu" değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, mali koşulların bir miktar kısıtlayıcı olduğu vurgulanarak finansal sistemin sağlam ve dirençli olduğu ifade edildi.

11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel 11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel

Ancak rapor, finansal sistemde kırılganlık işaretlerine dikkat çekerek, bankaların ticari gayrimenkul portföylerinin bazı bölümlerinin stres altında olduğunu belirtti.

Editör: Berkay Akıncı