Ajans 369

Türkiye'de gıda fiyatları, freni boşalmış kamyon misali, sürekli artıyor. Ekonomide, yaz etkisi denilen ve yaz aylarında fiyatı düşen meyve sebze etkisi de 2024 itibariyle yaşanmadı. Mayıs'ta 15 TL'ye satılan salatalık, haziranda pazarlarda 35 TL'ye yükseldi. Türkiye, kendisinden kat kat zengin ülkelerdeki gıda fiyatlarını da aşarak bu alanda rekorlar kırıyor.

Binlerce üniversite öğrencisinin kaydı iptal edilecek Binlerce üniversite öğrencisinin kaydı iptal edilecek

2020’de 17 TL olan tantuni 2024’te yüzde 1200’lük artış ile 220 TL oldu. Dolar bazında ise 2 dolardan 6,6 dolara çıktı.

EN PAHALI HAMBURGER TÜRKİYE’DE

Almanya’da hamburger, 2,39 Euro yani 83 TL’ye satılıyor.

ABD’de, 5,3 dolar yani 170 TL

Türkiye’de ise hamburger 180 TL

2023 yılında Kişi Başına Düşen Milli Geliri (KBMG) 12 bin dolar olan Türkiye, 80 bin dolar olan ABD, 52 bin dolar olan Almanya gibi ülkelerden yiyecekleri daha pahalıya satmaya başladı.

Öğrencilerin Türkiye’de sadece tavuk yiyebildiği belirtiliyor. O'da aslında hijyen olmayan şartlarda ve tağşiş edilmiş olarak satılıyor. Uzmanlar, Türkiye’de gençlerin yoksulluk nedeni ile kötü beslendiğine işaret ediyorlar.

YABANCILAR PAHALI DİYE TÜRKİYE’Yİ TERK EDİYOR

Gayrimenkul Uzmanı, Ayşegül A. Türkiye’de konut alan yabancıların Türkiye’yi pahalı bulduğu için terk etmeye başladığını anlatıyor.

“Türkiye’nin fahiş seviyede artan gıda ve kira fiyatları dünyayla yarışıyor. Yaşamak üzere Türkiye’den konut alan yabancılar, evlerini kiraya verip, pahalılık gerekçesi ile Türkiye’den çıkıyorlar.”

Editör: Murat Bayar