Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest Dağı ve Himalayalar'da bulunan Lhotse ve Nuptse Dağları'nın en başından zirvesine kadar olan kısımlarda 11 ton atık çöp bulundu. Nepal ordusu ve bazı gönüllü dağcıların destek vermesiyle birlikte dağlardaki 11 tonluk çöp yıl başından bu yana temizlendi.

EVEREST VE ÇEVRESİ ÇÖPLERLE DOLU
Ayrıca dağlara tırmanmaya çalışırken aşırı soğuk, göz gözü görmeyen fırtınalar veya oksijensizlikten ölen dağcılardan oluşan 4 kişinin cesedi de dağlardan aşağıya indirildi. Bir adette iskelet kalıntısı toplandığı bildirildi.

Toplanan çöpler için harcanana sürenin 55 gün sürdüğü ifade edildi. Everest’te elli tondan fazla çöp ve 200 ceset bulunduğu tahmin ediliyor. Bölgede bulunan Nepal Dağcılık Turizmi Kurumu Direktörü Rakesh Gurung, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Gelecekte hükümetin çöp gözlemi yapacak dağ devriyeleri oluşturmayı ve daha çok mali kaynak ayırmayı planladığını" söyledi.

Umman'da camiyi taradılar: 6 ölü Umman'da camiyi taradılar: 6 ölü

Yılbaşından bu yana dağın zirvesi 600 kişiye yakın insanın tırmandığı tahmin ediliyor. Tırmanış esnasında toplamda 8 dağcı hayatını kaybetti veya gözden kayboldu. Geçen yıl kaybolan ve ölen dağcıların sayısı 19 olarak bildirilmişti.
 

Editör: Oğuz Bahadır