Geçtiğimiz perşembe günü aktif hale gelen Etna Yanardağı'nda volkanik hareketlilik bugünde devam ediyor. Kül ve lav püskürtmeye devam eden yanardağ tehlike saçabilir.

YANARDAĞ BU SABAH YİNE ALEVLENDİ
Dün yani 6 Temmuz Cumartesi günü sakin bir gün geçiren yanardağ, bu sabah saatlerinde tekrardan alev almaya ve kül püskürtmeye başladı. Etna'nın püskürttüğü küller, yanardağın etrafındaki yollar ile Zafferana Etnea, Acireale ve Giarre gibi yerleşim yerlerindeki caddelerin külle kaplanmasına yol açtı.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü yanardağın faaliyetleriyle ilgili bilgiler paylaştı. Enstitü, Voragine adı verilen kraterde yeni birçok patlamanın gözlemlendiğini ve yüksek kesimlerde lav akışlarının yaşandığını bildirdi.

Pakistan'da askeri üsse bombalı saldırı: 8 ölü Pakistan'da askeri üsse bombalı saldırı: 8 ölü

Etna Yanardağı'nın püskürttüğü küller 5 kilometre yüksekliğe kadar ulaştı. Yetkililer yanardağa yakın çevrede yaşayan insanların dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Herhangi bir tahliye kararı verilmemiş olsa bile solunulan havanın zaman zaman tehlikeli olabileceği ve yakın çevredeki halkın bu durumlardan korunmak için maske takması gerektiği bildirildi.

Editör: Oğuz Bahadır