Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde, AKP'li belediye başkanlarının CHP adayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na oy verdiği ortaya çıktı. Bu durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öfkelendirdi ve Erdoğan, bu başkanların kimliklerinin belirlenmesi talimatını verdi. İsimler tespit edilemezse, Erdoğan AKP Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'dan istifa etmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na tekrar seçilen Ekrem İmamoğlu, CHP'nin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) adayı olarak belirlendi.

İYİ Parti yol haritasını değiştiriyor İYİ Parti yol haritasını değiştiriyor

5 Haziran'daki TBB seçimlerinde, İmamoğlu AKP'nin adayı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile yarıştı. İmamoğlu 515 oy alarak birliğin başkanı seçilirken, Genç 250 oyda kaldı.

AKP'LİLERDEN İMAMOĞLU'NA DESTEK

Seçimlerin ardından, bazı AKP'li isimlerin Ekrem İmamoğlu'na oy verdiği anlaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile durum değerlendirmesi yaparken, İmamoğlu'na destek veren AKP'li belediye başkanlarının kimliklerinin belirlenmesini istedi.

AKP kulislerinden gelen bilgilere göre, Erdoğan bu tespitin hızlı bir şekilde yapılmasını talep etti. Erdoğan, bu başkanlardan savunma istenmesini ve neden böyle davrandıklarının öğrenilmesini istedi.

Eğer belediye başkanlarının kimlikleri tespit edilemezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yılmaz'ın istifa etmesini istedi. Yılmaz ise, isimleri kısa sürede belirleyip bildireceğini söyledi.

Editör: Berkay Akıncı