İngiltere merkezli banka kuruluşu olan HSBC'nin ekonomistleri, Türkiye'nin ekonomik durumuna ve dolar kuruna ilişkin tahminlerde bulundu.

YAPILAN TAHMİN ŞAŞIRTICI BİR SONUÇ VERDİ
Ekonomistler, döviz kurunun nasıl bir yol izleyeceğine dair tahminlerde bulunurken, Türkiye'deki enflasyon oranının ve ekonomik durumun yapısına bakarak tahminlerini yaptıklarını açıkladı.

Bu duruma göre geleneksel ekonomik politikalar sayesinde Türkiye'de cari açık daralma yaşadı. Enflasyon bu daralmayla birlikte düşme eğilimine geçti. Tüm bu ekonomik reaksiyonlar sonucunda politika faizinin eylül ayında pozitif bir yükselişe geçmesi bekleniyor.

Merkez Bankası rezervleri tekrar rekor kırdı Merkez Bankası rezervleri tekrar rekor kırdı

Ekonomistlere göre yüksek enflasyon beklentileri ve tüketim ürünlerindeki fiyatlandırmalar, ekonomi ve döviz için önemli riskler barındırıyor. Tahminler doğrultusunda ilerlenirse temel senaryo, yıl boyunca politika faiz oranlarının değiştirilmemesi yönünde belirleniyor.

Eylülde politika faiz oranlarının pozitif olması bekleniyor ancak dördüncü çeyrekte faiz indirimlerinin başlaması erken olabilir. Raporda döviz kuru ve faiz oranlarına ilişkin çeyreklik veriler de sunuldu. HSBC'nin yıl sonu dolar tahmini ise 36.00 oldu.

Editör: Oğuz Bahadır