Türkiye'de sürücü belgesi sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir düzenleme yapıldı. Bundan böyle belirli bir yaşın üzerindeki kişiler, sürücü belgesine sahip olsalar dahi araç kullanamayacaklar. Bu düzenleme, özellikle üst yaş sınırına tabi olan sürücüleri etkileyecek ve trafikteki sürücü profili üzerinde değişikliklere neden olacak. Yeni yasal düzenlemenin ayrıntıları, sürücüler ve ilgili tüm paydaşlar için açıklandı.

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okurunun ehliyet yaş sınırıyla ilgili sorusuna detaylı cevap verdi. Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre, ticari taşıma faaliyetlerinde bulunacak şoförlerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları gerektiğini belirtti. Büyük otobüs şoförlerinin en az 26 yaşında olmaları ve 66 yaşını geçmemiş olmaları gerektiği kuralını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Aralık 2023'te yaptığı geçici düzenleme ile, korona virüs salgınının normalleşme sürecinde ticaret hacmindeki artış göz önüne alınarak ticari araçlarda görev yapacak sürücülerin mesleki yeterlilik belgesi alma yaş sınırı 69'a yükseltildi. Bu düzenleme Kahramanmaraş'taki deprem sonrası sürücü eğitimlerinin aksaması ve yeni sürücü talebinin karşılanamaması sebebiyle 2024 sonuna kadar uzatıldı. Tamer Heper, 68 yaşını tamamlayıp 69 yaşına giren sürücülerin ticari araç kullanma hakkını kaybedeceklerini ve başka iş arayışına girmeleri gerektiğini belirtti.

İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu

maları gerektiği kuralını açıkladı.

Editör: Berkay Akıncı