Kara yollarında elektrikli araçların çoğalmasıyla birlikte direksiyon sınavları yenilenecek, motorla ilgili sorular azaltılacak.

Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, AA muhabirine verdiği demeçte, sürücü adaylarının eğitim standartlarını artırmayı hedefleyen yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi.

Tepeöz, 2016'da yürürlüğe giren Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nden sonra sınavın tek parkurda yapıldığını ve kursiyerlerin parkuru ezberlediğini söyledi.

İKİ ALTERNATİFLİ PARKUR GELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında oluşturulan yeni yönetmelikte iki alternatifli parkur yer alıyor. Tepeöz, "İkinci parkur, kursiyerlerin daha iyi öğrenmesini ve daha fazla araç kullanmalarını sağlayacak. Böylece eğitimin kalitesi artacak." dedi.

Sosyal medya fenomenlerine detaylı operasyon Sosyal medya fenomenlerine detaylı operasyon

Yerli araç Togg'un yollara çıkmasıyla elektrikli araçlar için de düzenlemeler yapılacağını belirten Tepeöz, "Mevcut sınavda kursiyerlerden aracın motor bölümünü bilmeleri isteniyor ancak yeni yönetmelikle elektrikli araçlarla sınav yapılabilecek. Yerli araç Togg gibi elektrikli araçlarda motor bölümü bulunmadığı için adaylar sınava giremiyordu, bu sorunu çözdük. Kaput açıldıktan sonra sorulan soruları azaltacağız ve teknolojiye uyum sağlayacağız." şeklinde konuştu.

ENGELLİLERE KENDİ ARAÇLARIYLA SINAV

Tepeöz, yeni yönetmelikte, engelli kursiyerlerin sürücü kurslarında engellilere uygun araç bulunmaması durumunda kendi araçlarıyla sınava girebileceğini açıkladı.

Ayrıca, yönetmelikte muvazzaf askerler, hamileler ve hastalar için de düzenlemeler yapılacağını belirten Tepeöz, bu grupların hak kaybına uğramayacağını ve özel durumlarından önceki seviyelerinden sınava devam edebileceklerini ifade etti.

Tepeöz, yazılı sınavı geçen ancak 5 kez direksiyon sınavında başarısız olan kursiyerler için de yeni bir düzenleme yapılacağını söyleyerek, "Kursiyerler, 3 yıl boyunca yazılı sınav haklarını koruyacaklar. Bu süre içinde başka bir kursa kayıt yaptırarak yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimi alıp, direksiyon sınavına girebilecekler." dedi.

Editör: Berkay Akıncı