Özellikle kuzey yarım kürede yaz aylarının başlamasının ardından küresel ısınmayla birlikte aşırı sıcaklarında etkili olduğu görülüyor. Aşırı sıcakların yaşanmasıyla birlikte orman yangınları kaçınılmaz bir son oluyor.

DÜNYA ALEVLERE TESLİM OLDU
Orman yangınlarının ülkemiz başta olmak üzere yoğun olarak yaşandığı ülkeler Amerika, İtalya, Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan, Lübnan olarak kayıtlara geçti. Ulusal Hava Durumu Servisine (NWS) göre, ABD'nin özellikle güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle New Mexico eyaletinde başlayan orman yangınları devam ediyor.

Kanada sınırına 17 kilometre mesafedeki Maine eyaletinin Caribou kentinde termometreler tarihte ilk defa 39,5 dereceyi gösterdi. 85 yıldır ölçümlerin yapıldığı Caribou'da sıcaklığın en fazla 38 dereceye çıktığı bilgisi verildi. Ülkede 28 bölgede orman yangınlarına karşı mücadele ediliyor.

ABD'nin California eyaletinin Los Angeles kenti yakınlarında çıkan orman yangınının hızla yayılması sonucu, 1200 kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Umman'da camiyi taradılar: 6 ölü Umman'da camiyi taradılar: 6 ölü

İtalya'nın batısında yer alan Napoli'de ise makilik alanda yangın çıktı. Bölgede bulunan insanlar tahliye edildi. 

Yunanistan'ın başkenti Atina'ya 30 kilometre uzaklıktaki Lambraki'de çıkan orman yangını nedeniyle çevredeki yerleşim birimleri tahliye edildi. Şiddetli rüzgarların etkili olduğu bölgede yangının kontrol altına alınmasında zorluk yaşandığı bildirildi.

Lübnan'da ise ülkenin iç kesimlerindeki dağlık bölgede yangın çıktığı ve çok sayıda meyve ağacının kül olduğu belirtildi. Ayrıca, yangın nedeniyle bölgedeki su şebekesi ve sulama borularının büyük oranda zarar gördüğü aktarıldı.

Daha birçok ülkede ufak çaplı yangınların çıktığı ve kontrol altına alındığı bildirildi. Ayrıca orman yangınlarına önlem olarak birçok ülkede ormanlık alanlara girişlerin kısıtlandığı yada tamamen yasaklandığı bilgisi verildi.

Editör: Oğuz Bahadır