Kredi derecelendirme kuruluşu olan Standart & Pools'un Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, verdiği röportajda Türkiye'nin ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

2027 YILINDAN SONRA EKONOMİ DÜZELEBİLİR...
Türkiye'nin kredi notunun görünümünün pozitif olduğunu açıklayan Gill, Türkiye'nin B+ olan notunu yıl bitimine yakın bir sürede tekrardan inceleyeceklerini ifade etti. Yüzde 33 olasılıkla yükselebilir.  Gill, Türkiye'nin rezerv birikimini ve cari açığındaki trendi izliyoruz ifadelerini kullandı.

Kısa vadeli dış borçların brüt rezervi karşılayabilme oranını hesaplıyoruz. Tahminimiz üzerine, 200 milyar dolar olan kısa vadeli dış borçlar bu sayının üzerine çıkamaz. Ekonomi ufak ufak düzelmeye gidecektir. Bu yıl sonuna doğru ekonominin iyileşme olasılığının yüksek olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı

Gill, sadece hükümetin değil, şirketlerin de borçlanma maliyetinin sürekli olarak düşmesi gerektiği anlamına gelmelidir. Faiz indirimi bu yıl içerisinde mümkün olmayacak bir olaymış gibi geliyor. 

Frank Gill, önümüzdeki sene ekonomik anlamda sıkı politikalarında uygulanması ile birlikte zor bir yıl olarak geçebilir. Özellikle ihracatçılar için bazı sektörlerin kar marjları oldukça sıkıntılı bir hale dönüşebilir.

Editör: Oğuz Bahadır