Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı doğum istatistiklerine göre Türkiye'nin toplam doğurganlık hızı kayıtlara geçen en düşük seviyeye geriledi. TÜİK'in verilerine göre, 2001 yılında 2,38 olan doğurganlık hızı, yani bir kadının yaşamı boyunca doğurduğu ortalama çocuk sayısı, 2023 yılında 1,51'e düştü.

Bu verilerin ardından hükümet harekete geçerek bu durumu engellemek adına bir dizi tedbiri masaya yatırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan ve yaklaşık 3 saat süren AK Parti MYK toplantısında, partinin Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum yaptı. Türkiye’nin nüfus artış oranının ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düştüğüne dikkat çekilen sunumda, çeşitli öneriler dile getirildi. Öneriler arasında tüp bebek devlet desteği yaşının artırılması ve üç çocuk yapan ailelere asgari ücret verilmesi de bulunuyor.

Dünyada uygulanan farklı politika setlerine bakıldığında, en başarılı sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetlerinden elde edildiği belirtildi. Bu çerçevede alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

  • Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için belirlenen yaş sınırı 40'tan 45'e çıkarılmalı.

  • 'Anne dostu hastane' gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı ve devlet hastanelerinde doğum yapmayı daha cazip hale getirerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü azaltılmalı.

  • Anneler, doğum izinlerinin ardından çocukları ilkokula başlayana kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olmalı. Üç veya daha fazla çocuğu olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği sağlanmalı.

  • Yenidoğan çocuklar için iki yıl boyunca bez ve mama yardımı yapılmalı.

  • İki veya daha fazla çocuğu olan ailelere, araç ve konut alımı gibi durumlarda kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı.

  • Aile ve Gençlik Fonu uygulamasının kapsamı genişletilerek, çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli.

    Esnafa yeni vergi geliyor Esnafa yeni vergi geliyor
  • Doğum parası olarak verilen 1'inci çocuk için 300 TL, 2'nci çocuk için 400 TL, 3 ve üzeri çocuk için 600 TL olan miktarlar güncellenmeli.

Editör: Berkay Akıncı