Ertuğrul Özkök, Panorama Araştırma Şirketi'nin 7-14 Haziran tarihleri arasında 2160 kişiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını paylaştı.

İki bakan daha görevden alınacak iddiası İki bakan daha görevden alınacak iddiası

Dün yayınlanan son derece önemli bir anketin sonuçları açıklandı. Normalde seçim anketlerini yayınlamayan biriyim, ancak bu anket özel bir soruya cevap verdiği için istisna yapıyorum. Panorama Şirketi'nin haziran ayı araştırmasına göre:

Türkiye'de işini ciddiye alan ve güvendiğim üç araştırma şirketinden biri olan Panorama'nın 7-14 Haziran 2024 tarihleri arasında 2160 kişiyle yaptığı ankete göre, partilerin oy oranları şu şekilde:

CHP %35 ile birinci parti olarak öne çıkarken, AKP yüzde 32.1 ile ikinci sırada yer aldı. DEM yüzde9, MHP yüzde 7.1, Yeniden Refah yüzde 6, Zafer Partisi yüzde 3.6, İyi Parti yüzde 2.7, İşçi Partisi yüzde 1.4 ve diğerleri yüzde 3.2 oy oranına sahip oldu.

31 Mart seçimlerinden beri hepimizin merak ettiği soru şuydu: CHP'nin birinci parti olarak kalıcı olup olmadığı, AKP'nin ikinci sırada devam edip etmediği. Haziran ayı anketi, bu soruların cevaplarını aramamızı sağladı.

Panaroma Genel Müdürü Hatem Efe'nin raporuna göre:

  • 31 Mart'ın siyasal eksenini belirleyen tablo, üç ayın sonunda büyük ölçüde netleşmiş durumda.
  • CHP, 31 Mart'ta elde ettiği birinci parti konumunu üç ay üst üste koruyarak kalıcı hale getirmiş durumda.
  • AKP ise CHP'nin hemen arkasında, 2-3 puan farkla ikinci sırayı koruyor.
  • Farkın düşük olması sebebiyle AKP'nin yeniden birinci parti olması şaşırtıcı olmayabilir. Ancak uzun yıllar süren açık ara liderlik döneminin artık geride kaldığı düşünülüyor.

Editör: Berkay Akıncı