Bulgaristan'da genel seçimler ve Avrupa Parlamentosu seçimleri pazar günü gerçekleştirilecek seçimle kazananları belirleyecek. Yapılacak olan iki seçime 20'si parti, 12'si koalisyon olmak üzere 32 siyasi platform ve toplamda 6 bin 518 kişi aday gösterildi.

SEÇİMLERİ KARARSIZ SEÇMEN BELİRLEYEBİLİR
Bulgaristan Ulusal Meclisi için 240 üyelik yer bulunuyorken 6 bin 100 milletvekili adayı gösterildi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu'nda Bulgaristan'ın 17 kişilik olan kontenjanı için 418 kişi aday gösterildi.

İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu İkinci öğretimin kaldırılma nedeni belli oldu

AP için 18 yaşından büyük 6 milyon 138 bin, Bulgaristan’daki genel seçim için ise 6 milyon 593 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçimler 60 farklı ülkede Bulgar vatandaşlarının oy kullanabileceklerini bildirdi

Yapılacak seçimlere 2 gün kaldığı halde ülkedeki seçmenlerin yüzde 10'u hala kararsız durumdalar. Siyasi gözlemciler, toplam seçmen sayısının yüzde 10’unu oluşturan kararsızların olası denge paylaşımını kesinleştireceğini belirtiyor.

Seçimlere katılım oranının düşük olması bekleniyor. Eski Başbakan Boyko Borisov'un lider olduğu GERB partisi en favori parti olarak görülüyor. Kazanması en muhtemel partinin, Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi olması bekleniyor. 

Seçimlerde ikinci sırada olan Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakı olarak görülüyor. Üçüncü sırada ise Türk ve Müslümanların çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) olması öngörülüyor. 

Editör: Oğuz Bahadır