Dünya Gazetesi'nden Hamide Hangül'ün haberine göre, konut fiyatlarındaki hızlı artış barınma sorununu derinleştirirken, Ticaret Bakanlığı'nın aldığı tedbirler ve fahiş fiyatlar nedeniyle kiralıklara erişim sorunu fiyat artışlarının hızını yavaşlatmaya başladı. İstanbul'da kira fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 oranında bir düşüş yaşandığını belirten gayrimenkul uzmanları, arz sıkıntısı ve yüksek talep nedeniyle daha fazla bir düşüş beklenmediğini ifade etti. İstanbul genelinde ortalama kira fiyatlarının 30 bin lira civarında olduğunu söylemenin gerçekçi olmadığını belirten uzmanlar, kiraların bölgeye, binanın yaşına ve sosyal imkanlara göre farklılık gösterdiğini, şu anda 10 bin liradan 300 bin liraya kadar hatta lüks sitelerde 15 bin dolara kadar kira fiyatlarının bulunduğunu vurguladı.

Uzmanlar, kiraya yüzde 25 zam tavanının kaldırılması ve tahminen 400 bin ile 600 bin arasında olan boş evlerin sisteme dahil edilmesinin piyasayı rahatlatacağını belirtti. "Şu anda 1 evi olan da 16 dairesi olan da 2 Temmuz'u bekliyor, boş evler arza girerse rekabetçi piyasa oluşur" değerlendirmesini yaptılar.

EV ARAYAN ÇOK, KİRALIK YOK

İSTOÇ İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç, her bölgenin kendine özgü kira fiyatları olduğunu ve bu fiyatların bölge, binanın yaşı ve sosyal imkanlar (otopark, yüzme havuzu, peyzaj gibi) tarafından belirlendiğini ifade etti. İstanbul'da ortalama bir kira bedeli belirtmenin doğru olmadığını vurgulayan Araç, "Örneğin Bağcılar'da iki artı bir daire 15 bin TL'ye kiralanırken, Halkalı'da bu rakam 35 bin, Etiler'de 50 bin TL, Kanlıca'da 70 bin TL ve Bebek'te manzaralı bir daire 180 bin TL olabilir. Her bölgenin kendi değeri var" dedi.

Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı Yeni bir içki grubuna daha zam yapıldı

Şenay Araç, mülk sahiplerinin yüzde 25 kira artış sınırının kalkmasını beklediğini belirterek, "Bir dairesi olan da 16 dairesi olan ev sahipleri de 2 Temmuz'u bekliyor. Evlerini kiraya vermek yerine boş tutan çok sayıda mülk sahibi var. 2 Temmuz'dan sonra piyasaya yeni daireler sürülecektir. Bu durum, piyasadaki fiyatların yeni daire arzına bağlı olarak yukarı yönlü şekillenmesine neden olabilir" şeklinde konuştu. Araç, geçen ay fiyatların yüzde 10 düştüğünü ancak şu anda kiralama sezonu nedeniyle bu düşüşün geri alındığını belirterek, "Şu anda kiralık daire bulmak çok zor. Kiralık ev arayan çok, ancak kiralanacak ev yok" dedi.

Editör: Berkay Akıncı