Piyasanın en büyük kripto varlığı Bitcoin, bugün saat 10.50 itibarıyla 71 bin 314 dolar seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda, Ethereum da 3 bin 813 dolardan alıcı bularak dikkat çekici bir yükseliş sergiledi. Analistler, ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşün, yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesini teşvik ettiğini belirtiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'mangal' açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'mangal' açıklaması

Yatırımcılar, Fed'in gelecekteki faiz politikaları hakkında ipuçları almak amacıyla bu hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklanmış durumda. Beklentiler, tarım dışı istihdamın 185 bin kişi artacağı yönünde ve bu verinin piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratması bekleniyor. İş gücü piyasasından gelecek olumlu veriler, kripto varlıkların yeni rekor seviyelere ulaşmasına yol açabilir. Mart ayında Bitcoin'in 73 bin 789 dolar ile rekor kırdığını hatırlatalım.

ABD'de dün açıklanan iş ilanları verisi, işçi talebinin azaldığını göstererek üç yılı aşkın süredir en düşük seviyeye geriledi. Bu durum, istihdam piyasasında zayıflama belirtisi olarak yorumlanıyor ve Fed'in faiz indirimi yapabileceği beklentilerini artırıyor.

Kripto para piyasalarında, Fed'in faiz indirimi yapacağına dair beklentilerin güçlenmesi, yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesini teşvik ediyor ve bu da Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto varlıkların değer kazanmasına neden oluyor. Önümüzdeki günlerde açıklanacak tarım dışı istihdam verileri, piyasalarda yeni dalgalanmalara yol açabilir.

Editör: Berkay Akıncı