Meteoroloji sağanak yağışlar için uyarıda bulundu Meteoroloji sağanak yağışlar için uyarıda bulundu

Bezmialem Vakıf üniversitesinde gerçekleşen deprem konulu konuşmada uzmanlar İstanbul'un en riskli ve en sağlam ilçelerini açıkladı. Yaşanması beklenen bu deprem için bir tarih verilemiyor olsa da kesinlikle yaşanacağı bilinen bir gerçek.

DEPREM KAÇINILMAZ OLACAK
Gerçekleşmesi beklenen deprem 7 şiddeti ve üzerinde olması beklenen bir deprem. Eğer faylar iki ayrı şekilde kırılırsa 6,8 ile 7,2 şiddeti arasında olacak şekilde iki ayrı deprem meydana gelebilir. Eğer faylar uzun ve tek şekilde kırılırsa 7,5 şiddetinde hatta düşük bir ihtimalle 7,6-7,7 şiddetinde deprem meydana getirebilir.

Düzenlenen sempozyuma katılan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy: "Tarih tekerrürden ibarettir. Hatay ve çevre illerinde yaşanan korkunç kazadan ders alamadıysak işimiz zor, İstanbullular şu an depremle kumar oynuyor" ifadelerini kullandı.

20 milyon nüfusa sahip şehirde bir deprem meydana geldiğinde nereye kaçabileceksiniz sorusunu sordu. 1,5 milyon binanın olduğu şehirde hiçbir yere kaçma şansınız olamaz. Beklenen Marmara depreminde İstanbul çökerse Türkiye çöküşü yaşar. 

Ersoy, en sağlam zemine sahip bölgelerin Anadolu yakasının tamamına yakını ve Avrupa yakasında Haliç'in kuzey kısmında kalan yerlerin en sağlam zeminlere sahip olduğunu açıkladı.

Ersoy, en zayıf zemine sahip bölgelerin ise dere yataklarına yakın olan yerler ve bu tarz yumuşak zemine kurulmuş olan semtlerdir. Ayrıca 30 katlı binaların da risk grubunda yer aldığını açıkladı.

Editör: Oğuz Bahadır