Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) üyeleriyle birlikte yaptığı araştırmaya göre, perakendecilerin en büyük sorununun %89 oranında fahiş kira artışları olduğu belirlendi. Sektörde fırsatçılığın yaygınlaştığı, hem ortak alan giderlerinde hem de kiralarda büyük suiistimallerin yaşandığı vurgulanırken, BMD Başkanı Sinan Öncel, yüksek kira artışlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Öncel, geçen yıl AVM’de 100 bin lira kira ödenen bir mağazanın bu yıl 160 bin TL kira ödemesi gerekirken, AVM yönetiminin 400 bin TL kira talep ettiğini belirtti ve "AVM yönetimi, kabul etmezsen çık veya uyarlama davası açarım diyor" şeklinde konuştu.

Tüm Türkiye genelindeki emeklilere ücretsiz Tüm Türkiye genelindeki emeklilere ücretsiz

BMD Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün, Türkiye ile Avrupa arasındaki mağaza yatırımlarında artan farkı vurguladı. “2023 Mayıs ayında Berlin’in en önemli bölgelerinden birinde yeni bir AVM açıldı. Burada metrekare başına 71 Euro’ya mağaza kiraladık. Ancak, İstanbul Bayrampaşa’da, Aralık ayında %60 enflasyon döneminde AVM yönetimi yeni kontrat yapalım ve ödediğiniz kiranın 4.5 katını ödeyin dedi. Bu, yaklaşık 215 Euro’ya denk geliyor” dedi.

Akgün, bu durumun fırsatçılık ekonomisine işaret ettiğini belirterek, eğer bu fırsatçılığa göz yumulursa maliyetler açısından büyük sıkıntılar yaşanacağını vurguladı.

Editör: Berkay Akıncı