Bayramların vazgeçilmez lezzeti olan baklava, hem Ramazan Bayramı'nda hem de Kurban Bayramı'nda büyük ilgi görürken bu kez olumsuz bir gelişme yaşandı. Baklavaya zam yapıldığı bildirildi.

Binlerce üniversite öğrencisinin kaydı iptal edilecek Binlerce üniversite öğrencisinin kaydı iptal edilecek

BAKLAVAYA 100-150 LİRA ZAM

Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu, baklava fiyatlarındaki artışın sebeplerini açıkladı. Göksu'ya göre, bu artışın temel nedeni fıstık fiyatlarındaki büyük yükseliş. Ramazan Bayramı'nda kilogram başına 800-850 TL olan fıstık fiyatları, şu anda 1.250 TL'ye kadar çıkmış durumda. Ürün miktarı aynı kalmasına rağmen bu fiyat artışı, baklava fiyatlarında 100 TL ile 150 TL arasında bir zam olarak yansımış bulunuyor.

Göksu ayrıca, baklava fiyatlarındaki bu değişimin Gaziantep'teki bazı firmaların fıstık stoklarıyla ilgili yaptıkları hamlelerden kaynaklandığını düşündüklerini belirtti. Öte yandan, cevizli baklava fiyatlarında iki bayram arasında önemli bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekledi.

BİN TONU İSTANBUL'DA TÜKETİLECEK

BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, bayram döneminde Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin ton baklava satılmasını beklediklerini ve bu miktarın yaklaşık 2 bin tonunun İstanbul'da tüketileceğini belirtti. Yıldırım, baklava fiyatlarının kullanılan malzeme ve miktara bağlı olarak 300 TL ile 1000 TL arasında değiştiğini ifade etti.

İYİ BİR BAKLAVA USTASI NE KADAR SÜREDE YETİŞİR?

Göksu, iyi bir baklava ustasının yetişmesinin 7-8 yıl sürebileceğini ve bu ustaların ortalama maaşının 50-60 bin TL civarında olduğunu belirtti.

Editör: Berkay Akıncı