Hazine ve Maliye Bakanlığı, yalnızca en üst düzey devlet yetkililerinin "güvenlik gerekçesiyle" zırhlı araç kullandığını belirterek, "Tasarruf genelgesinde bakanlarımızın makam araçları bu zorunlu nedenlerle kapsam dışı bırakılmıştır." dedi.

Bakanlık, ulusal bir gazetede Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e tahsis edilen makam aracı ve bazı bakanlık bürokratlarının "çift maaş" aldıkları iddialarına yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Konut kredisinde yeni süreç Konut kredisinde yeni süreç

Açıklamada, haberdeki başlığın bilgi veya haber değil, "ciddiyetsiz ve siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmaca" olduğu ifade edildi. "Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesiyle' zırhlı araçlara binmektedir. Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli, yani bakanlarımızın makam araçları bu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur." değerlendirmesi yapıldı.

Bazı bakanlık bürokratlarının "çift maaş" aldıkları iddialarına da yanıt verilen açıklamada, 1960'lardan bu yana kanunun verdiği yetkiyle ek sorumluluk alarak kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) görev yapan üst düzey liyakatli bürokratların bu görevleri hakkıyla yerine getirdiği vurgulandı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Gazetenin 'çifte maaş' dediği durum, aslında çifte sorumluluk ve çifte görevden kaynaklanmaktadır. Bu önemli görev ve sorumlulukların karşılığında tek bir yerden aldıkları ücretlere yakında kanunla tavan getirileceği kamuoyuna duyurulmuştur. Vatandaşlarımızın kafasını karıştırmak amacıyla sürekli yayımlanan bu tür ciddiyetsiz ve sansasyonel başlıklara itibar edilmemesi önemlidir."

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bilinçli olarak suni gündem oluşturulmak istendiğini belirtti ve "Makrofinansal istikrarı sağlamak, sürdürülebilir yüksek büyümeye ulaşmak ve daha adil bir gelir dağılımı için uyguladığımız programımıza kararlılıkla devam edeceğiz." dedi.

Şimşek, sosyal medya hesabından makam aracıyla ilgili habere ilişkin olarak, "Sözcü gazetesini memnun etmek için bisiklete binmeyi düşünebilirim." ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek, şu açıklamalarda bulundu:

"Bilerek oluşturulmak istenen bu suni gündeme karşı, biz makrofinansal istikrarı tesis etmeye, sürdürülebilir yüksek büyümeye ulaşmaya ve daha adil gelir dağılımını sağlamaya yönelik programımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Milletimiz müsterih olsun; bütçede disiplini sağlıyoruz, cari açığı sürdürülebilir bir seviyeye çektik, döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardık ve kur korumalı mevduatı başarılı bir şekilde azaltıyoruz. Enflasyonun yakında hızla düşeceğine inanıyoruz. Ülkemizin potansiyeli çok yüksek, bu potansiyele ulaşmak için ekip ruhuyla aralıksız çalışıyoruz ve başaracağız."

Editör: Berkay Akıncı