AYM, konkordato sürecinde borçlunun belirli tasarruflar için mahkeme izni almadan alacaklı onayını beklemesini Anayasa'ya aykırı buldu. Bu, borçlu ve alacaklılar arasında dengeyi koruma amacını taşıyor. AYM, "alacaklılar kurulunun muvafakatini" şartının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, bu kuralın borçlunun haklarını ihlal ettiğini ve mahkemelerin bağımsızlığına müdahale ettiğini vurguladı.

AYM, mülkiyet hakkının önemini vurgulayarak, devletin alacak tahsili sistemini oluştururken alacaklıların yanı sıra borçlu ve üçüncü kişilerin haklarını da gözetmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, konkordato sürecinin amacının sadece alacakların tahsilini değil, aynı zamanda borçlunun mali durumunu düzelterek ticari faaliyetlerine devam etmesini sağlamak olduğunu hatırlattı.

TBMM Adalet Komisyonu'nda 9. Yargı Paketi kabul edildi! TBMM Adalet Komisyonu'nda 9. Yargı Paketi kabul edildi!

Ekonomik durgunluk, artan maliyetler ve finansman zorlukları nedeniyle şirketler konkordato başvurularına yöneliyor. Yılın ilk beş ayında 491 şirket konkordato ilan etti ve bu sayı, geçen yılın toplamını aşarak arttı. Uzmanlar, yıl sonunda konkordato başvuru sayısının binin üzerine çıkabileceğinden endişe ediyor. Verilere göre, bu dönemde 491 dosyaya geçici mühlet, 202 dosyaya ise kesin mühlet kararı verildi. Geçen yıl toplamda 519 konkordato kararı alınmıştı.

Editör: Berkay Akıncı