Doğan Burda Dergi Grubu, Türkiye'nin en büyük dergi grubu olarak haftalık, aylık, dönemsel ve özel periyotlarda yayımladığı 58 dergi ile bilinir. Grubun satılmasıyla birlikte, Aydın Doğan ve Doğan Holding, medya sektöründen çekilmiş oldu; 45 yıl önce giriştikleri bu alandan tamamen ayrıldılar.

Doğan Medya Grubu, içinde CNN Türk, Kanal D, Hürriyet, Posta, Fanatik gazeteleri, Doğan Haber Ajansı ve D Smart'ın bulunduğu büyük bir medya portföyüydü. Ancak Mart 2018'de Demirören Holding'e satıldı. Diğer yandan, 21 Temmuz 1988'de kurulan ve Borsa İstanbul'da işlem gören halka açık bir şirket olarak faaliyet gösteren Doğan Burda Dergi Grubu, bu satış sürecinin dışında kaldı.

Doğan Burda Dergi Grubu, KAP'a yaptığı açıklamada, Doğan Holding'in yüzde 38,22 ve Burda GmbH'ın yüzde 38,09 oranındaki paylarını toplam yüzde 76,30 oranındaki payıyla birlikte, 10 milyon Amerikan Doları karşılığında Alt Capital Holding A.Ş., Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Altun Capital Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Re-Pie Yatırım Holding A.Ş. ve Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş.'ye satışını duyurdu. İşlemin kapanış koşullarının yerine getirilmesi durumunda tamamlanması planlanıyor ve özel durum açıklaması yapılması ertelenmiştir.

45 YILDIR MEDYADA

Türkiye'nin en tecrübeli medya patronu olan Aydın Doğan, 1 Şubat 1979'da Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'nin öldürülmesinin ardından basından çekilmek isteyen Karacan ailesinden o yıl Milliyet'i satın alarak medya sektörüne girdi ve 45 yıl boyunca aktif rol oynadı.

1994 yılında Simavi ailesinden Hürriyet'i de satın alarak, Kanal D, CNN Türk televizyonları, Posta, Fanatik ve Radikal gazeteleri gibi birçok medya kuruluşunu bünyesinde barındıran Türkiye'nin en büyük medya grubunu kurdu.

Aydın Doğan ve medya grubu, AKP iktidarıyla yaşanan gerilimli dönemlerde 2009 yılında Türkiye'nin en büyük vergi aslı ve cezasıyla karşı karşıya kaldı.

2018 yılında gazete ve televizyonlarını Demirören Holding'e satan Aydın Doğan, bu kararıyla ilgili olarak "Mecbur bırakıldığını düşünmüyor musunuz?" sorusuna, "Basın tarihinde hiç kimse kendisi gibi tek bir kuşakta 40 yılı aşamadı. 59 yıllık iş hayatımın 40 yılı medyada geçti. İnsan hüzünleniyor tabii" yanıtını vermişti.

Editör: Berkay Akıncı