Avrupa Birliği Konseyi, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım ve Sivastopol şehirlerine karşı uygulanan yaptırımları 23 Haziran 2025 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

Trump suikastı sonrası kriptoda hareketlenme Trump suikastı sonrası kriptoda hareketlenme

Bu yaptırımlar, Rusya'nın kontrolü altındaki Kırım veya Sivastopol menşeli ürünlerin Avrupa Birliği'ne ithalatını yasaklıyor. Ayrıca altyapı, finansal yatırımlar ve turizm hizmetleri gibi alanlarda da kısıtlamalar içeriyor.

AB, Kırım ve Sivastopol'un Rusya tarafından işgal edilmesini uluslararası hukukun ihlali olarak kabul ediyor ve bu durumu tanımıyor

AB Konseyi, yaptırımların bir yıl daha uzatılacağını duyurduğu açıklamasında, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı kışkırtıcı ve haksız saldırganlığın Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü daha da ihlal ettiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“AB, Rusya'nın 2022'den bu yana Ukrayna'ya karşı kışkırtılmamış ve haksız saldırganlık içeren savaşıyla Ukrayna'nın egemenliğine, uluslararası tanınmış sınırları içerisindeki bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne karşı doğal meşru müdafaa hakkına olan bağlılığını sürdürmektedir. Rus saldırganlığına karşı AB'nin tanımama politikasını tam olarak uygulama kararlılığını korumaktadır.”

Editör: Berkay Akıncı